Auta amerykańskie  »  Aktualności  »  Chevy Black Widow - czarna wdowa wyścigów w USA
Chevy Black Widow

Chevy Black Widow - czarna wdowa wyścigów w USA

2010-09-29 - A. Łukasiewicz     Tagi: Ford, Muscle cars, Pickup, Ford F-150
Dzisiaj chcielibyśmy naświetlić Wam nieco historię rzadkiego, wyścigowego Chevroleta 1-50, rocznik 1957 aka „Black Widow”. Ten wyjątkowy klasyk, będący przykładem sprytnego obejścia ówczesnego zakazu, poszedł pod młotek na ostatniej aukcji Barrett-Jackson w Las Vegas (Nevada). W latach 50-tych po tragicznym wypadku podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Le Mans, w którym śmierć poniosło aż 80 osób (widzów), amerykańska stowarzyszenie producentów aut zakazało wyścigów samochodowych, propagowania ich wyników, czy modyfikacji przyspieszających auta w reklamach, a nawet dostarczania tzw. pace cars, czyli samochodów bezpieczeństwa.
> Co ciekawe, „samobójstwo” popełnili oni bez rządowego lobby! Paradoksalnie z drugiej strony za kulisami owi producenci, zdający sobie sprawę, iż sport motorowy to świetna reklama, dalej kombinowali nad obejściem własnych zakazów…
GM dla przykładu zatrudnił Vince’a Piggins, dawnego głównego inżyniera wyścigowego Hudsona, by ten przeniesiony do Atlanty (Georgia) założył własny biznes Southern Engineering and Development Co. (SEDCO), gdzie stworzył swoją pierwszą wyścigową „czarną wdowę”.

Jako baza posłużył Chevrolet 1-50 (One-Fifty) sedan 2-drzwiowy - najprostsza, lecz i najlżejsza wersja z całej serii. Taki „golas” otrzymał wiele mocnych dodatków, jak 283 ci (4.6 L) V8 na wtrysku (!) w połączeniu z 3-biegowym manualem, osiągający 283 KM, 78-litrowy zbiornik paliwa, dwa amortyzatory na każde koło (!), piasty z 6-szpilkami, zamiast tradycyjnych 4, brak zagłębienia na zapasówkę w bagażniku, radia, zapalniczki, podłokietników i przednich daszków przeciwsłonecznych. Jednym słowem wyścigowy minimalizm.

Bardzo szczegółową instrukcję budowy takich wyścigówek, zwierającą 170 na specjalne życzenie produkowanych części, rozesłano do prywatnych 410 dealerów Chevroleta. W niej można było m.in. wyczytać, że rekomendowanym pojazdem jest model Chevy 1-50, wszystkie modyfikacje są zgodne z regulaminem NASCAR oraz… zabobon, że zielony kolor aut wyścigowych to temat tabu.

W wyniku zakazu jakichkolwiek wyścigów producentów fabrycznych, GM zamknął SEDCO, ale gotowe auta pozostały w rękach prywatnych dystrybutorów, którzy zwycięsko ścigali się nimi przez cały sezon, nawet jak zakazano później używania wtrysku benzyny, których nota bene nie można stosować do dziś.

Problem z Chevy’m 1-50 Black Widow - czarną wdową sportów samochodowych w USA, polega na tym, że do dziś nie wiadomo ile egzemplarzy powstało, a tym bardziej ocalało, dlatego każdy z nich jest prawdziwym rarytasem. Jeden z pieczołowicie odrestaurowanych egzemplarzy zmienił właściciela na wspomnianej z początku aukcji za 63’800 USD.



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Chevy Black Widow - czarna wdowa wyścigów w USA