Auta amerykańskie  »  Aktualności  »  Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?
Ford Crown Victoria Police Interceptor

Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?

2011-07-19 - A. Łukasiewicz     Tagi: Ford, Radiowozy, Ford Crown Victoria
Noszący status kultowego modelu, Ford Crown Victoria Police Interceptor zwany również „CVPI” lub po prostu po kodzie produkcyjnym „P71” to jeden z najpopularniejszych, najszerzej stosowanych radiowozów w historii USA i Kanady. Po zakończeniu produkcji słynnego Chevroleta Caprice w 1996 roku, dzięki „Vicky” P71 FoMoCo zapewnił sobie niemalże monopol na radiowozy w Ameryce Północnej. Gliniarze pokochali ją ze względu na kilka czynników, które przeciętny Europejczyk uznałby za „archaiczne”. Są nimi napęd tylny (zapewnia stabilność auta podczas policyjnych manewrów i jest bardziej odporny przy najechaniu na przeszkody miejskie typu krawężniki), moc silnika V8, konstrukcja karoserii na ramie (sztywność i wytrzymałość, obniża koszty przy ew. naprawach). Crown Vic’ to jeden z ostatnich, prawdziwie amerykańskich krążowników szos! 1-sza generacja Vicky pojawiła się w 1992, tak samo jak wcześniejsze Fordy LTD, w wersji flotowej (taxi, policja) produkowana była z kodem „P72”. Od 1993 radiowozy policyjne znane były już pod kodem „P71”. Pierwszą Vicky z niewielkimi modyfikacjami kosmetycznymi po wersji cywilnej produkowano do 1997. W 1998 weszła 2. Generacja, która zatraciła aerodynamiczny styl nadwozia na korzyść klasycznych linii po bliźniaczym Mercury Grand Marquise.
Służba w amerykańskiej policji na pewno nie jest nudna...
Oznaczenie „Police Interceptor” pojawiło się w 1999 jako emblemat na bagażniku. Vicky tych generacji zostały pozbawione większości chromowanych ozdobników i mimo zastosowania tego samego silnika V8 Modular 4.6 L, połączonego z 4-biegowym automatem, wyróżniały się poważnymi modyfikacjami mechanicznymi. Czyniły je niezwykle odpornymi i bezpiecznymi dla autami np. mogącymi przetrwać najechanie na tył przy prędkości 75 mph = 120 kmh. Crown Victorię P.I. wytwarzano do tego roku, a miejsce po niej zająć ma nowy Taurus P.I.
Koniec produkcji Vicky spotkał się z różnymi reakcjami ze strony oddziałów policji - jedni zaczęli zakupywać rezerwy produkcję Forda, drudzy przerzucili się na konkurencyjne modele (Dodge Charger, czy Chevy Impala), z kolei policja w kanadyjskim Londynie (Ontario) zaczęła przerabiać swoje radiowozy na LPG. A propos Londynu… W Wielkiej Brytanii jest firma o nazwie „USA Cop Cars Ltd”, która sprowadza oryginalne Crown Victorie P.I. 2009-10 z demobilu i reklamuje je jako „muscle car z pewną różnicą”. Samochody są ponownie doposażone w te wszystkie policyjne bajery oraz zachcianki klienta. Ich cena waha się od 23 - 29 tys. GBP - to niemało! Niestety dobrze zachowane CVPI trzymają swoją cenę, co widać po prywatnych ogłoszeniach…



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?

Podobne: Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?
Podobne galerie: Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit Ford