Auta amerykańskie » Aktualności » Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?

Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?
2011-07-19 - A. Łukasiewicz Tagi: Ford, Radiowozy, Ford Crown Victoria
Noszący status kultowego modelu, Ford Crown Victoria Police Interceptor zwany również „CVPI” lub po prostu po kodzie produkcyjnym „P71” to jeden z najpopularniejszych, najszerzej stosowanych radiowozów w historii USA i Kanady. Po zakończeniu produkcji słynnego Chevroleta Caprice w 1996 roku, dzięki „Vicky” P71 FoMoCo zapewnił sobie niemalże monopol na radiowozy w Ameryce Północnej.
Gliniarze pokochali ją ze względu na kilka czynników, które przeciętny Europejczyk uznałby za „archaiczne”. Są nimi napęd tylny (zapewnia stabilność auta podczas policyjnych manewrów i jest bardziej odporny przy najechaniu na przeszkody miejskie typu krawężniki), moc silnika V8, konstrukcja karoserii na ramie (sztywność i wytrzymałość, obniża koszty przy ew. naprawach). Crown Vic’ to jeden z ostatnich, prawdziwie amerykańskich krążowników szos!
1-sza generacja Vicky pojawiła się w 1992, tak samo jak wcześniejsze Fordy LTD, w wersji flotowej (taxi, policja) produkowana była z kodem „P72”. Od 1993 radiowozy policyjne znane były już pod kodem „P71”. Pierwszą Vicky z niewielkimi modyfikacjami kosmetycznymi po wersji cywilnej produkowano do 1997. W 1998 weszła 2. Generacja, która zatraciła aerodynamiczny styl nadwozia na korzyść klasycznych linii po bliźniaczym Mercury Grand Marquise.
Koniec produkcji Vicky spotkał się z różnymi reakcjami ze strony oddziałów policji - jedni zaczęli zakupywać rezerwy produkcję Forda, drudzy przerzucili się na konkurencyjne modele (Dodge Charger, czy Chevy Impala), z kolei policja w kanadyjskim Londynie (Ontario) zaczęła przerabiać swoje radiowozy na LPG. A propos Londynu…
Zobacz także: Mrożące krew w żyłach pościgi policyjne - nasza kolekcja »
W Wielkiej Brytanii jest firma o nazwie „USA Cop Cars Ltd”, która sprowadza oryginalne Crown Victorie P.I. 2009-10 z demobilu i reklamuje je jako „muscle car z pewną różnicą”. Samochody są ponownie doposażone w te wszystkie policyjne bajery oraz zachcianki klienta. Ich cena waha się od 23 - 29 tys. GBP - to niemało! Niestety dobrze zachowane CVPI trzymają swoją cenę, co widać po prywatnych ogłoszeniach…
Służba w amerykańskiej policji na pewno nie jest nudna...
Oznaczenie „Police Interceptor” pojawiło się w 1999 jako emblemat na bagażniku. Vicky tych generacji zostały pozbawione większości chromowanych ozdobników i mimo zastosowania tego samego silnika V8 Modular 4.6 L, połączonego z 4-biegowym automatem, wyróżniały się poważnymi modyfikacjami mechanicznymi. Czyniły je niezwykle odpornymi i bezpiecznymi dla autami np. mogącymi przetrwać najechanie na tył przy prędkości 75 mph = 120 kmh. Crown Victorię P.I. wytwarzano do tego roku, a miejsce po niej zająć ma nowy Taurus P.I.
Zobacz także: Mrożące krew w żyłach pościgi policyjne - nasza kolekcja »
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
0
Komentarze do:
Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?
Podobne: Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?



Podobne galerie: Ford Crown Victoria Police Interceptor - drugie życie w Anglii?



Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit Ford
Galerie zdjęć
Newsletter