Auta amerykańskie  »  Opisy aut współczesnych  »  Ford Super Duty model 2011
Ford Super Duty model 2011

Ford Super Duty model 2011

2009-09-29 - A. Łukasiewicz     Tagi: Ford, Pickup, Ford Super Duty
Podczas tegorocznej wystawy Texas Stait Fair w Dallas - jednej z najważniejszych wystaw różnotematycznych związanych z kulturą Teksasu - nie mogło zabraknąć także najważniejszych producentów pickupów. Lone Star State (stan samotnej gwiazdy), jak określają Amerykanie Teksas do kolebka aut tego typu, w którym cieszą się one od lat wciąż niesłabnącą popularnością. FoMoCo przy okazji tej imprezy zaprezentował najnowszą odsłonę swojego trucka serii heavy duty (do ciężkich zadań). W porównaniu do swych oponentów - Chevroleta/GMC oraz Dodge - seria HD u Forda jest w ostatniej dekadzie stylistycznie inna niż wersje medium duty (F-150).
Ford Super Duty model 2011Ford Super Duty model 2011
Stylistyczna odmienność została zachowana także i w tej, najnowszej serii F - tym razem nazwanej przez producenta mianem Super Duty, w skład którego zaliczają się warianty od F-250 do F-550 w tym karoserie pod zabudowę. Wyprzedzając fakty należy wspomnieć, iż ten all-new (jak w USA określa się kompletnie nowy model) Ford okazuje się być tylko marketingowym trickiem - w rzeczywistości jest to już kolejny face lifting wiekowego modelu, który zadebiutował 9 lat temu. Niestety lub stety, tym razem „lifting” zakrojony został na znacznie szerszą skalę.
Najbardziej rzucającym się w oczy (nowym) detalem w F-Super Duty na rok modelowy 2011 jest pokaźny przód, który tym razem wywołuje mniej kontrowersji niż jego średnio udany poprzednik. Tym razem stanową go dwie solidne belki, między którymi umieszczono największe logo Forda w historii!Wszystko otoczone ramką i okraszone - jak zwykło w pickupach bywać - dużą porcją chromu. Do tego doszedł nowy zderzak z powiększonymi wlotami oraz nowe reflektory bardziej zachodzące - zwłaszcza u góru - na boki karoserii. Wszystko prezentuje się tak, jak należy, czyli masywnie oraz sprawia wrażenie solidności. Wraz ze zmianą grila doszła nowa maska, której przetłoczenia są tym razem bardziej zdecydowane. Tył w odróżnieniu od reszty pozostał od pierwszego dnia premiery dalej bez większych zmian. Ze zmian wizualnych należy nadmienić jeszcze o przeprojektowanym wnętrzu - wszystko sprawia teraz jakościowo znacznie lepsze wrażenie. Przemodelowaniu uległy nie tylko materiały wykończeniowe, ale i sama faktura oraz teraz bardziej żywa kolorystyka. Wygodne fotele regulowanie elektrycznie na wiele sposobów zapożyczono od mniejszego F-150. Pojawiły się także (opcjonalnie) nowe liczniki z wyświetlaczem terenowych parametrów auta, bardzo przydatnym na bezdrożach.
Ford Super Duty model 2011Ford Super Duty model 2011
Ogólnie zmiany skoncentrowały się bardziej na mechanice, czyli tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Zastosowano nowe zawieszenie, nowe silniki wraz ze skrzynią biegów o zmienionych przełożeniach (z opcją sterowania manualnego) umożliwiających osiąganie większych prędkości oraz pozwalających na większy uciąg. Mimo tego starano się jak najbardziej ograniczyć zużycie paliwa. Największe nadzieje wiąże się ze zaktualizowaną linią silników. 6.8-litrowy V10 benzynowiec (tzw. Triton - znany z poprzedniej edycji) otrzyma wsparcie w postaci 6.2-litrowego V8 montowanego również w wyczynowo-terenowej wersji F-150 - SVT Raptor. Jest on przystosowany do spalania biopaliwa E85. Towarzystwa będzie dotrzymywać im nowo opracowany turbodiesel V8 - 6.7 Power Stroke.Diesel to najczęściej wybierana jednostka w przypadku pickupów hevy duty. Także jego będzie można go tankować bardziej ekologicznym biodieslem - B20. Ich najistotniejsze parametry nie zostały jeszcze ujawnione, ale w przypadku benzynowego V8 należy się spodziewać i że będą podobne do tych w Raptorze (400 KM o jakieś 543 Nm), natomiast nieoficjalnie mówi się, że Power Stroke ma osiągać ok. 400 KM i...977 Nm - iście drogowa lokomotywa! Wszystkie jednostki napędowe spełniają najsurowsze (kalifornijskie) normy emisji spalin - diesel został wyposażony dodatkowo w filtr cząstek stałych.
Ford Super Duty model 2011
Nabywcy nowego F-Super Duty będą mogli wybierać - jak zawsze - spośród różnych konfiguracji kabiny + paki oraz napędu - do wyboru RWD lub 4x4. Ponadto w ofercie pozostaną znane pakiety, jak terenowy FX4, czy luksusowy King Ranch. Ceny poszczególnych modeli oraz konfiguracji nie zostały jeszcze ujawnione.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Forza Horizon 4 - dodatek LEGO Speed Champions


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ford Super Duty model 2011