Auta amerykańskie  »  Temat miesiąca  »  Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Nowy Ford Mustang

Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku

2013-12-05 - R. Bednarz     Tagi: Ford, Mustang, Ford Mustang
Nowy Ford Mustang to bez wątpienia jedno z najbardziej oczekiwanych aut w ostatnim czasie. Napięcie podsycał Ford, który zapowiadał, iż ikonę motoryzacji czeka bardzo duża transformacja - bliska rewolucji. Wszystko za sprawą zmiany strategii dotyczącej Mustanga. Auto ma rywalizować o względy klientów nie tylko na kontynencie amerykańskim ale również i w Europie. To rodziło komplikacje, gdyż klienci w Europie mają inne oczekiwania, niż Amerykanie. Przekonał się o tym nie tylko Ford ale i inne koncerny rodem z USA.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Jak jest zatem nowy Ford Mustang? Zacznijmy od stylizacji nadwozia, która w przypadku Mustanga zawsze miała ogromne znaczenie. W ostatnich latach model ten mocno nawiązywał do przeszłości i okazało się to strzałem w dziesiątkę - po kilku modelach bez wyrazu, V generacja zdobyła ogromną rzeszę zwolenników i podbiła wyniki sprzedaży auta to poziomu nie widzianego od dawna. Było to jednak 10 lat temu.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Przy projektowaniu VI generacji styliści stanęli przed nie lada wyzwaniem. Czy ciągnąć dalej ten sam pomysł, próbując zepsuć jak najmniej, czy też zaryzykować? Wybrali to drugie rozwiązanie. Nowy Mustang zrywa w dużym stopniu ze swoim poprzednikiem, choć nie tak radykalnie jak nowa Corvette. Przy odrobinie dobrej woli można wciąż doszukać się tutaj elementów charakterystycznych dla tego modelu, ale z drugiej strony auto wygląda tak, że mógłby to być model zupełnie innej marki i nikt by szat nie rozdzierał.
 


Sylwetka auta jest na pewno dużo bardziej dynamiczna od poprzednika. Wystarczy spojrzeć na proporcje - nadwozie jest krótsze, niższe, szersze. Rozstaw osi pozostał natomiast nie zmieniony. Ucieszą się z tego faktu na pewno pasażerowie.

 
Elementem, który najbardziej nam się podoba w nowym modelu są lampy. Wyglądają po prostu genialnie - proste w kształcie z niezwykle drapieżnymi elementami ledowymi. Świetne jest nawiązanie kształtu z tylnych świateł w światłach do jazdy dziennej z przodu. Dobra robota. Prostota i elegancja - szkoda, że panowie od Corvette o tym zapomnieli wyrzucając do kosza cztery okrągłe lampy. Zostawmy jednak konkurencję i skupmy się na Mustangu. Krótko - światła w Mustangu są genialne i będziemy bronić tego niczym konstytucji.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Mamy zastrzeżenia do przedniego pasa Mustanga. Trochę nam tutaj brakuje indywidualnego wyrazu. Widzimy wyraźnie duch Aston Martina, który się unosi nad nowymi modelami Forda. O ile w Mondeo czy Fieście to nie razi - ba nawet dodaje prestiżu, to Mustang funkcjonuje w naszych sercach na zupełnie innych prawach. Akurat ten model nie musi pożyczać splendoru. Ma dość własnego. Szkoda! Humor nam się poprawia, gdy oglądamy tył auta. Jest piękny, oszczędny w formie. Ma doskonałe proporcje - szerokie biodra, filigranowa góra. Pomyłką jest dyfuzor pod zderzakiem. Mustang to jest japoński samuraj. To muscle car. Rodzimy polakierować go na czarno i będzie mniej się rzucał w oczy.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Najmniej ciekawie wygląda nowy Mustang z boku. Tutaj mamy dość standardowe proporcje coupe jakich dużo jest na rynku. Zwraca uwagę środkowy słupek, który jest w czarnym kolorze i gubi się. Na pewno dzięki temu Mustang wygląda dużo bardziej dynamicznie i lekko. Nie jest źle, ale jeżeli ktoś będzie szukał indywidualizmu to raczej go nie znajdzie.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Przejdźmy do jasnego punktu nowego Forda Mustanga. Jest nim wnętrze. Amerykanie zrobili w ostatnich latach ogromny postęp jeżeli chodzi o materiały wykończeniowe w kabinach. Nowy Mustang to kolejny krok naprzód w tej materii. Ba! W niektórych kwestiach projektanci amerykańscy są już na czele - chodzi o odwagę w projektowaniu. W Europie czy Japonii mamy do czynienia z doskonałymi jakościowo projektami ale brakuje im polotu. Tutaj widzimy sporą odwagę i wizję. Jest miejsce na eksperymenty i zabawy formą.

 

Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
 
Wnętrze nowego Mustanga ewidentnie czerpie inspiracje z lotnictwa. Widzimy tutaj również trochę elementów retro. To również dobrze. Materiały są dużo wyższej jakości, niż w poprzedniej generacji. Niestety przyzwyczajenia to druga natura i wciąż w niektórych miejscach dostrzegamy tanie plastiki. Postęp jednak jest i to bardzo duży. Gdy dodamy do tego fakt, iż pasażerowie mają więcej miejsca, niż w poprzedniku - sukces jest tym bardziej wyraźny.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Rewolucyjne zmiany czekają nas pod maską nowego Mustanga. Największą z nich jest obecność silnika 4-cylindrowego. Tak to nie pomyłka. Silnik z osławionej serii EcoBoost o pojemności 2.3 litra. Wygląda słabo? Cóż, 305 KM i bardzo duży moment obrotowy pewnie przekona do niego sporo osób. Puryści pewnie lamentują i rozrywają szaty ale tak wygląda obecna rzeczywistość i nie ma sensu zawracać wiosłem rzeki. Najważniejsze, że w ofercie pozostają silniki V8 i V6, które będą oferowały jeszcze więcej mocy, niż w poprzedniku. Jeżeli chodzi o skrzynie biegów to na razie nie mamy co liczyć tutaj na rewolucje. 6-biegowy automat i 6-biegowy manual to wszystko na co możemy liczyć. Przynajmniej na razie. Pewnie to kwestia czasu, gdy zobaczymy dwusprzęgłowe skrzynie biegów, czy 7-biegowy manual. Konkurencja w tej materii wyprzedziła Forda i taki stan zbyt długo nie może być tolerowany.
 
Przejdźmy do zawieszenia. Panie i Panowie - Ford Mustang dostał z tyłu niezależne zawieszenie. To rewolucja niemal na miarę odkrycia Kopernika i przejścia z układu geocentrycznego na heliocentryczny. Witamy w XXI wieku. Zmiany dotknęły nie tylko tył ale również przód. Nie ma wątpliwości, że wpłynie to znacząco na prowadzenie Mustanga. Już nie możemy się doczekać pierwszych testów drogowych nowego modelu. Tym bardziej, że Ford obiecuje również bardziej wydajne hamulce.
Nowy Ford MustangNowy Ford Mustang
Podsumujmy zatem. Miała być rewolucja i jest rewolucja. Im dłużej analizujemy nowego Forda Mustanga tym bardziej się nam podoba. Choć poprzednika kochamy za jego nawiązania do przeszłości to nowy model bije go w większości aspektów na głowę. Jest realna alternatywą nie tylko dla miłośników Forda Mustanga ale także dla klientów szukających po prostu auta sportowego. Jasne... można się przyczepić do tego i owego. Pamiętajcie jednak, że nie ma aut idealnych i w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Tak było, jest i będzie. Dajmy nowemu Mustangowi szansę i niech ma prawo do własnej tożsamości - nie skazujmy go na egzystowanie w cieniu wielkich przodków. Niech pisze swój własny rozdział w pasjonującej historii pod tytułem Ford Mustang.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
26

Komentarze do:

Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku

Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
rmcs 2013-12-05 13:03
Co się tak czepiacie tylnych lamp nowej Cervette! Moim zdaniem pasują idealnie. Poza tym posatwiono mocno na aerodynamikę, której efektem jest właśnie taki a nie inny ich kształt. Moim zdaniem jest dobrze, I na pewno nikt jej z niczym nie pomyli...
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
riderV8 2013-12-05 16:38
Muszę przyznać, ze wygląda znacznie lepiej niż na pierwszych zdjęciach (tych w gazecie).
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
riderV8 2013-12-05 16:41
Dobrze zobaczyć w całości, z różnych ujęć, zanim wyciągnie się wnioski.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
adi22 2013-12-05 17:58
Powstał kolejny komercyjny chłam. tak się zabija legendę!
SARTO
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
SARTO 2013-12-05 22:12
Nieprawdopodobnie piękna stylizacja. Można się rozpłynąć patrząc na ten samochód :] Z tym zrywaniem z poprzednikiem to bym nie przesadzał, nadal ma cechy Mustanga czystej krwi :]
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
johnny b. 2013-12-05 22:49
Piękny, po prostu piękny. Jak dojdzie dźwięk V8 5.0 to czego chcieć więcej od samochodu? Well done! Congrats.
slawex1983
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
slawex1983 2013-12-06 19:35
W ostatnim akapicie autor wyraźnie dał się ponieść fantazji. Gdybyś napisał list miłosny w ten sposób, to każda Twoja ha ha.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
alk 2013-12-07 14:42
Ford chce wycisnąć więcej kasy dlatego próbuje dostosować mustanga do rynku globalnego. To nie pierwsze zmiękczanie (4 cylindry) i upiększanie na którym auto traciło swój urok. Ktoś znowu próbuje być cwany, a historia tej ikony motoryzacji wyraźnie pokazuje że klienci tego nienawidzą. Jak chcieli złapać nowych klientów to trzeba było wziąść się do roboty i zaprojektować nowe modele tak jak Porsche.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
maxx304 2013-12-13 07:50
" Krótko - światła w Mustangu są genialne i będziemy bronić tego niczym konstytucji." Może tylne, bo przednie IMHO są za małe i wyglądają po prostu śmiesznie. Co do reszty - Aston, Mondeo, Mustang... Te 3 auta widzę w tym modelu. Szkoda, bo chciałem widzieć tylko to ostatnie. Chevrolet i Dodge nie wymyślały, zrobiły nowe auta nawiązując do klasyki. I to wygląda dobrze. Moda na obniżanie kosztów paliwa i wszechobecne normy Euro565465467 zabija takie auta jak Mustang, Camaro czy Challenger. One mają duszę, a takie auto popierdując 2.3 litrowym EcoBiustem sprawia wrażenie plastikowego kit-cara, a nie legendy. Jak kogoś nie stać na paliwo to niech nie kupuje takich aut. To nie jest wóz do ecodrivingu, Ma budzić emocje. Wyglądem, bulgotem widlastej ósemki. A nie robić za pseudosportowca. Podsumowując - mnie się ten wóz absolutnie nie podoba.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
kołpak 2013-12-13 09:25
Ja nie chcę takiego XXI wieku, XX podobał mi się znacznie bardziej.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
TrueStoryBro 2013-12-13 15:43
Ford zamiast robic jakis nowy dizajn lub chociaz zaczerpniecie starych pomysłów z modeli 70-90 to bierze jak dla mnie z konkurencji . Przód bardzo wyraźnie przypomina jaguara nowego ale tył to zaokrąglenie swiateł w starym stylu i to jedynie mi sie podoba w tym modelu.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
hopman 2013-12-15 15:11
Ja jednak stawiam zdecydowanie kreskę i oddzielam legendarnego Mustanga od tego co teraz robią. Może to i ładne ale jednak to już nie to samo.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
chuck norris 2013-12-30 10:02
coś tak myslałem że będzie tak wyglądał mi się tam podoba tylko żeby nie było ich dużo
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
XTX 2014-04-01 13:47
Dobrze jest,mogli tak spartaczyć jak zrobili w latach 70tych,porównajcie Mustanga z 68,a 73,to się nazywa partactwo,ten akurat jest OK,nie ma samochodów idealnych,nawet piękne kobiety mają pewne wady,dlatego kochamy to co nam się podoba,a nie to co chcieli byśmy mieć.Pozdro dla Fanów Ognistego rumaka
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
kamil990 2014-04-18 11:28
Ale fajny ;-)
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
BukGzegorz 2014-07-10 13:19
Bardzo piękny samochód i ładnie silniczek pracuje.
Mechanik_PL
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Mechanik_PL 2014-08-20 09:03
Już lepiej wygląda Ford Mustang W221 . Pod względem wyglądu w tym nowym modelu nie ma nic oryginalnego. Jest piękny niczym lalka barbie.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
klos200 2014-08-31 09:16
świetny jest ten nowy model :-) chętnie bym sobie taki sprawił na prezent link wycięty, admin
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Rachel 2015-02-10 15:56
Genialne, po prostu Ford przebił sam siebie. :-) Powiedziałabym tak: nic dodać, nic ująć!
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
boczko 2015-03-13 09:24
a ile kosztuje sprowadzenie takiego do Polski ?
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
kostek 2015-03-13 11:38
Piękna maszyna. Ciekawe ile teraz kosztuje. Oby kiedyś mnie było stać na takie auto ;-) I ten kolor... idealny.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
olaoliwka 2015-03-18 15:26
Mustang powinien być droższym samochodem z większym silnikiem, a nie jakieś takie wymysły. Niemniej jest piękny,
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
NieMerc 2015-03-19 16:16
To jest piękna sprawa! Cymesik!!
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Kasztanowy 2015-07-27 20:53
Świetny, genialnie wygląda!
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Davidev88 2016-09-13 14:35
Nic tylko podziwiać.Sprawdźcie na youtubie jak ryczy Land RangRower Sport.Też muszę powiedzieć ,że potężnie.Słyszałem na żywo.
Nowy Ford Mustang - witamy w XXI wieku
Komasatyk 2017-02-16 12:43
To auto wygląda całkiem przyzwoicie, ale tylko wygląda. Miałem okazję prowadzić ten samochód i jestem zaskoczony materiałem wykończenia wnętrza. Chlebak w domu mam z lepszego materiału!