Auta amerykańskie  »  Aktualności  »  Ram Long-Hauler - rozmiar ma znaczenie!
Ram Long-Hauler Concept

Ram Long-Hauler - rozmiar ma znaczenie!

2011-05-09 - A. Łukasiewicz     Tagi: Pickup, Dodge Ram, Ram
W pewnych kręgach, w pewnych sytuacjach o pewnych rzeczach zwykło mawiać się, iż ich rozmiar ma znaczenie - oto jeden z przykładów na prawdziwość tego twierdzenia…

W 2007 roku z okazji naszych ukochanych targów SEMA, jeden głównych designerów Jeep/Dodge Trucks przypomniał sobie, jak pewien właściciel Dodge Rama skwitował, że to świetny pickup, ale ma za małą pakę, która nie wystarcza na cały pokarm dla jego stada koni. Inżynierowie postanowili obrócić kota ogonem tj. wziąć Rama 3500 HD Mega Cab, czyli tego z podwójną oraz przedłużoną kabiną, ale najkrótszą paką i skonstruować coś w opozycji do niego, co by zadowoliło najbardziej hardkorowych klientów. Kabinę wymieniono na pojedynczą, a najdłuższa pakę dodatkowo przedłużono o ok. 61 cm. Powstał koncepcyjny, błękitny, imponujący wielkością Ram BFT, którego podwyższono o 6-cali, dodano 22,5-calowe felgi ciężarowe ALCOA na 10-śrub i kilka imponujących „ozdobników” uczyniło tego Rama BFT nie tylko Big FooT’em, ale i „Built For Towing”, czyli silnym wołem pociągowym dzięki dieslowi 6.7 R6 Cummins pod maską w stylu SRT10 (MoPar).

Jeżeli Ram Long-Hauler to za mało, pozostają zabawki w stylu GMC TopKick'a
Cztery lata później Ram przechodzi samego siebie prezentując koncepcyjnego Long-Hauler’a, czyli pickupa w oparciu o serię 5500 HD (kabinę z „gołą” ramą pod zabudowę). Long-Hauler, jak sama nazwa sugeruje, ma być propozycją dla ludzi posiadających naprawdę duży… sprzęt, dla których rozmiar ma znaczenie… podczas ciągnięcia… przyczepy (tylko bez skojarzeń!).
Sonda: Ram Long-Hauler Concept...
Adekwatnie ekstremalne wyglądają jego dane techniczne. Pickup poprzez przedłużoną kabinę (Mega Cab) i specjalną pakę (schowek) ma 7,3 m długości, czy waży ponad 4,2 T - sam rozstaw osi jest długości Chryslera 300C! Ba, zbiornika paliwa ma bagatela ponad 643 L pojemności! Dzięki niemu 6,7-litrowy diesel R6 Cummins H.O. (1085 Nm) może pokonać naprawdę długi dystans bez przymusowych odwiedzin dystrybutora, nawet z zestawem typu przyczepa siodłowa.
6-biegowy automat Aisin AS68RC napędza w razie potrzeby wszystkie 4 koła (tylny most 4.88 Dana 110 z „bliźniakami”). Prócz rzucających się w oczy ponadstandardowych nawet jak na USA wymiarów, dostrzeżemy przednie orurowanie ochronne, 19,5-calowe felgi ciężarowe Alcoa, czy samopoziomujące się zawieszenie pneumatyczne firmy Kelderman Air Suspension. Generalnie mega-pickupa skonfigurowano w najbogatszej Laramie Longhorn, aczkolwiek jego przestronne wnętrze aranżacją przypomina bardziej limuzynę niż pickupa. Tylko 4 komfortowe miejsca w kombinacji 2+2 z pojemnymi schowkami, w podłokietnikach, z tyłu lodówką, rozkładanymi stolikami, schowkiem na laptopa, WiFi, dodatkowymi gniazdkami, ładowarką indukcyjną (!), odtwarzaczem DVD czy elektrycznie regulowanymi podpórkami pod stopy… Miejsca i komfortu więcej niż w niejednej studenckiej kawalerce. Ram Long-Hauler to na razie koncept, ale prezentowany będzie przez kolejne 8 miesięcy na wybranych imprezach tematycznych, badając opinię publiczną na tego typu pomysł(y)… XXL według amerykańskich standardów.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Ram Long-Hauler - rozmiar ma znaczenie!

ARON
Ram Long-Hauler - rozmiar ma znaczenie!
ARON 2011-05-09 20:07
Pamiętajcie tylko, że wbrew pozorom jest to jednak mniejszy pickup od mamutów typu F650, czy Chevy'ego Kodiak/GMC TopKick lub International XT-Series - tamte to bardziej osobowe ciężarówki, natomiast mimo wszystko Long-Hauler jest "ciężarowym" pickupem.